راهنمای خرید فرتوکار

دکوراسیون آشپزخانه یکی از مسائلی است که بسیاری از خانم ها برای آن اهمیت زیادی قائل هستند و ترجیح می دهند همه وسایل آن از یک هارمونی و زیبایی خاص برخوردار باشد. فرتوکار یکی از لوازم آشپزخانه است که اگر انتخاب درستی داشته باشید، می توانید با استفاده از آن جلوه ای متفاوت به فضای آشپزخانه بدهید. در این مقاله ما قصد داریم نکات و راهنمای خرید فر اخوان  را تا آنجا که امکان دارد، شرح دهیم. پس با ما همراه باشید. 

خرید فر توکار

انواع فرتوکار در بازار

در بازار لوازم آشپزخانه یه نوع فرتوکار عرضه می شود که هر کدام ویژگی ها و محاسن و معایب خاص خود را دارند. فرتوکار برقی، فرتوکار گازی و فرتوکار برقی-گازی انواع فر هستند که می توانید به صورت توکار در آشپزخانه از آنها استفاده کنید و دکوراسیون آن را تغییر دهید.

فرتوکار برقی

این نوع فر در بازار و بین آشپزها محبوبیت بسیار زیادی دارد. المنت های برقی طراحی شده در این دستگاه می تواند بین سه یا چهار عدد بوده و عموما برای جاهایی مناسب هستند که امکان استفاده از گاز شهری وجود ندارد. با استفاده از فرتوکار برقی می توان عمل گرم کردن غذاها و یخ زدایی آنها و همچنین پخت انواع غذاها را انجام داد اما مهمترین عیب این دستگاه مصرف برق زیاد است که آن را مقرون به صرفه نمی کند. با وجود اینکه برخی دستگاهها تولید شده توانسته اند، برچسب انرژی دریافت کنند هنوز فرگازی به لحاظ مصرف انرژی مقرون به صرفه تر است.

 

فرتوکار گازی- برقی

این نوع فر باید بوسیله برق و گاز به صورت همزمان کار کند. یعنی برای گرم شدن داخل محفظه فر از گاز و برای جوجه گردان آن و جرقه زدن و تایمر استفاده از برق الزامی خواهد بود. نکته مهم در این نوع فر این است که باید در جایی استفاده شود که هم گاز و هم برق وجود داشته باشد و استفاده جداگانه برقی و گازی آن امکان ندارد. این نوع فرتوکار هم محاسن و معایب خود را دارد. از محاسن آن اینکه کیفیت پخت در آن بالا بوده و در کنار آن نیاز به گاز و برق به صورت همزمان از معایب آن محسوب می شود.

 

فرتوکار گازی

این نوع فر با گاز شهری کار کرده و پخت مواد غذایی در آن از سطح آغار و به عمق ادامه پیدا می کند. مصرف انرژی در این نوع فر مقرون به صرفه بوده اما در مقایسه با فر برقی توزیع گرما در آن یکنواختی کمتری دارد. از محاسن فرتوکار گازی تنوع در طراحی و ساخت آنها است.

 

بهترین فرتوکار

 

برای داشتن یک فرتوکار چقدر باید هزینه کنید؟

شاید برایتان این سوال مطرح شود که برای داشتن یک فرتوکار چقدر باید هزینه کنید. در بازار بسته به اینکه چه نوع فری و با چه ابعادی و با چه برندی مد نظرتان باشد بین دو تا بیست میلیون تومان هزینه متغیر خواهد بود. البته اگر خیلی اهل تجملات نباشید و فر را برای مصارف محدود خانگی بخواهید این هزینه به دو تا 6 میلیون محدود خواهد شد که به نظر می رسد مقرون به صرفه خواهد بود. این قیمت برای برند های معتبری نظیر وایز، مایدیا، لتو، داتیس، کن و برخی دیگر پیشنهاد می شود البته برند های معتبرتری نظیر بوش و هم قابل استفاده هستند. فقط باید توجه داشته باشید که هر برندی را که انتخاب می کنید بتواند نیازهای شما را برطرف کرده و غذایی با پخت خوب در اختیار شما قرار دهد.

  

فر برقی یا گازی کدام برای مصارف خانگی بهتر است؟

اگر یک مصرف کننده خانگی هستید شاید این سوال برایتان مطرح شده باشد که فر برقی برایتان بهتر است یا گازی؟ فرتوکار برقی و گازی هر دو محاسن و معایبی دارند که در سطور بالا به برخی از آنها اشاره کردیم. در حال حاضر برندهایی که فرتوکار گازی تولید کنند چندان زیاد نیستند و شما دستتان برای انتخاب برند های معتبر چندان باز نیست. در مقابل بسیاری از برند ها فرتوکار برقی در مدل های مختلف تولید و روانه بازار کرده اند. این مسئله هم به خاطر کیفیت پخت بهتر این نوع فرتوکار است که گرما را به صورت یکنواخت تری توزیع کرده و عمق پخت بهتری هم دارد. در هر صورت اگر حتما قصد دارید که فرتوکار گازی داشته باشید، می توانید از بین برند های موجود یکی را انتخاب کرده و نصب کنید البته قبل از آن باید یک انشعاب جداگانه گاز برای آن در نظر بگیرید چون بدون انشعاب جداگانه این نوع فرتوکار نصب نخواهد شد.

عموما فرتوکار چه سایزی دارد؟ ابعاد فرتوکار

برای فر توکار سایزهای مختلفی طراحی شده است. ظرفیت این نوع فر بین 51 تا 76 لیتر متفاوت بوده و نوع تک و دابل آن هم ظرفیت های متفاوتی دارند. به طوریکه فرتوکار تک ظرفیتی معادل 60 لیتر و نوع دابل آن 62 لیتر برای فر بزرگتر و 35 لیتر برای فر کوچکتر ظرفیت دارد. یک نکته ای که در مورد ظرفیت فرتوکار باید به آن توجه داشته باشید، ظرفیت خالص فر و ظرفیت اسمی آن است. ظرفیت خالص فر چیزی کوچکتر از اسمی آن بوده و با آن تفاوت دارد برای همین در هنگام خرید باید حتما به ظرفیت خالص آن توجه کنید. یعنی فضای اصلی داخلی که ظروف در آن قرار می گیرد، مهم است نه مساحت کلی آن. مثلا فضای داخلی یک فرتوکار می تواند شامل ضخامت بالای آن که در حدود سه سانتی متر است و فضای زیرین هم باشد که از ابعاد کلی آن می کاهد.

 

 فرتوکار دابل چیست؟

این نو فرتوکار به صورت مجزا از اجاق گاز طراحی شده و قدرت عمل بیشتری به آشپز خواهد داد. فرتوکار دابل عموما در عرض های 24 و 27 و 30 اینچ طراحی و روانه بازار می شوند. این نوع فر طراحی و دکوراسیون خاصی به آشپزخانه داده و باعث می شود پخت انواع غذاها به صورت تفکیک شده امکان پذیر باشد.

فرتوکار دابل

این نوع فرتوکار برای خیلی از افراد بسیار جذاب است به خصوص در آشپزخانه هایی که پخت و پز به میزان زیادی در آن انجام شده و تنوع غذایی وجود دارد. وجود یک چنین فرتوکاری ضروری است. با استفاده از این فرتوکار می توانید فضایی متفاوت در آشپزخانه داشته باشید و از فضای روی آن هم به عنوان جایی برای تعبیه کابینت استفاده کنید. البته برخی طراحان این نوع فرتوکار را طوری قرار می دهند که بالاتر از سطح زمین بوده و در زیر آن کشور تعبیه می کنند تا آشپز مجبور نباشد برای استفاده از فر مرتب خم و راست شود.

  

فرهای تو کار مجزا و پهلو به پهلو

این نوع چیدمان در آشپزخانه هایی که مساحت زیادی دارد و فضا به اندازه کافی وجود دارد، استفاده می شوند. در این چیدمان دو تا فرتوکار به صورت پهلو به پهلو در کنار هم قرار گرفته و از فضای روی آن می توان به صورت آزاد یا برای تعبیه کابینت استفاده کرد. زیبایی این نوع چیدمان از نوع دابل روی هم در ارتفاع بیشتر است و برای دکوراسیون آشپزخانه هم مناسب تر می باشد البته به شرطی که فضای کافی وجود داشته باشد. گاهی در برخی خانه ها زیر این نوع فرتوکار یک کشوی گرم کننده هم طراحی می کنند یا اینکه در دو طرف فر فضای کانتر ایجاد می کنند که جدا جذابیت خاصی به فضای آشپزخانه خواهد داد. هر کدام از این طراحی ها به سلیقه افراد بستگی دارد و البته فضایی که قرار است طراحی در آن اجرا شود.

فر دیواری توکار

یک نوع فرتوکار دیگر هم وجود دارد که به فرتوکار فرانسوی معروف است و روی دیوار نصب شده و درهای فرانسوی دارد. این نوع فر 36 اینچ بوده و به عنوان یک طرح تجاری و منحصر به فرد شناخته می شود.

 

تمیز کننده های فرتوکار چند نوع هستند؟

در جه اول باید به شما بگوییم حتما فری را بخرید که دارای تمیز کننده خودکار باشد چون تمیز کردن دستی داخل فر بسیار مشکل بوده و عموما هم به خوبی انجام نمی شود برای همین بسیاری از برند ها از آپشن های متفاوتی برای تمیز کردن خودکار داخل فرتوکار استفاده می کنند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

تمیز کننده خودکار پیرولیتی در فرتوکار

فرهایی که به این نوع تمیز کننده مجهز هستند در واقع بهترین فرهای تو کار می باشند که در بازار وجود دارند. در این نوع فرتوکار برنامه ای طراحی شده است که بعد از پخت غذا می توانید دمای داخلی فر را به 500 درجه فارینهایت رسانده و در این دما کلیه باقیمانده مواد غذایی کنده و تمیز می شود و دیگر اثری از مواد غذایی باقی نخواهد ماند. این مواد به صورت خاکستر بر کف فر نشسته و با یک دستمال به سادگی قابل پاک کردن هستند.

  

تمیز کننده خودکار خطوط کاتالیستی در فرتوکار

این نوع تمیز کننده خودکار هم در دیوارهای داخلی و یا سقف و دیوار پشتی فر تعبیه می شود. در این نوع تمیز کننده خودکار صفحات خاصی وجود دارد که مواد غذایی و چربی ها را جذب کرده و بعد از اینکه دمای داخلی فر به 200 درجه سانتی گراد رسید کلیه مواد غذایی از روی این صفحات پاک می شود.

تمیز کننده خودکار با بخار در فرتوکار

این مدل تمیز کننده  خودکار در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه عمل کردن آن به این شکل است که یک ظرف آب در محفظه فر قرار گرفته و با گرم شده آن و ساطع شدن بخار مواد غذایی و چربی ها پاک می شوند البته همانطور که گفته شد در حال حاضر فر های توکار جدید کمتر از این شیوه استفاده می کنند.

چندین مدل دیگر فرتوکار با تکنولوژی تمیز کردن خودکار وجود دارد اما در بین همه آنها مدل پیرولیتی از همه محبوبیت تر است. فرتوکار پیرولیتی به شکلی طراحی شده است که می تواند درب شیشه ای خود را هم به صورت خودکار تمیز کرده و کلیه مواد غذایی و چربی ها را پاک نماید البته قیمت این مدل فرتوکار از سایر مدل های دیگر بیشتر می باشد.

  

راهنمای خرید فرتوکار

بهترین برند های تولید کننده فرتوکار

در بین کمپانی هایی که فرتوکار تولید می کنند، بوش، آریستون و نف بهترین برندها محسوب می شوند اما در بین همین سه برند هم کدامیک کیفیت بهتری دارند؟ این سوالی است که اغلب کاربران در هنگام خرید دارند. واقعیت این است که هر کدام از این برندهایی که نام بردیم مزایای خاص خود را دارند. مثلا برند نف طوری طراحی شده است که نان پز های حرفه ای واقعا از آن راضی هستند بنابراین برای اینکه بدانید چه نوع فرتوکاری برایتان مناسب تر است قبل از آن حتما نوع استفاده و غذا هایی که قرار است با آن بپزید را تعیین کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

چه آپشن هایی باید در فرتوکار وجود داشته باشد؟

برای اینکه استفاده از یک فرتوکار مقرون به صرفه بوده و پخت غذا به بهترین کیفیت در آن انجام شود باید دارای یکسری آپشن ها باشند که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم.

کنترل های دیجیتالی مهم است

اینکه یک فرتوکار کنترل های دیجیتالی داشته باشد، بسیار مهم است. کنترل های دیجیتالی از نوع چرخشی بهتر بوده و دقیق تر عمل می کنند و امکان ایجاد درجه حرارت های دقیق تر را فراهم می کنند.

تایمر قابل برنامه ریزی یک آپشن غیر قابل چشم پوشی می باشد

فرتوکار باید تایمر قابل تنظیم داشته باشد تا شما بتوانید مدت زمان پخت غذا را با استفاده از آن تنظیم کرده و بعد از آن مطمئن باشید فر خاموش می شود حتی اگر در خانه نباشید. در واقع این آپشن راحتی بیشتری را در هنگام پخت و پز برای آشپز ایجاد کرده و باعث می شود شخص به کارهای دیگر خود هم برسد.

ریل تسکوپی

یکی دیگر از آپشن های که در فرتوکار باید وجود داشته باشد ریل تسکوپی است. این ریل ها امکان لغزیدن آرام و نرم قفسه ها و کشوهای فر را روی هم فراهم می کنند و باعث می شود درآوردن قفسه ها به راحتی امکان پذیر باشد.

پخت با بخار در فرتوکار

این آپشن در فرتوکار کمک می کند برخی غذاها را بتوانید با بخار پخته و از خشک شدن آنها جلوگیری کنید. غذاهایی مانند کباب و جوجه و نان با این شیوه بهتر پخته می شوند و طعم بهتری هم خواهند داشت.

یکسری آپشن های دیگر مانند کنترل اتوماتیک پخت، فرهای متصل به اسمارت، شیشه دو یا سه جداره برای حفظ دما و انرژی و درب کشویی هم باید در فرتوکار وجود داشته  باشد تا استفاده از فرتوکار مقرون به صرفه تر بوده و کیفیت غذاها در آن بهتر باشد.