راهنمای خرید هود آشپزخانه

در همه آشپزخانه ها وجود یک هود با مکش خوب ضروری است. بدون وجود هود آشپزخانه بوی مواد غذایی و روغن ناشی از سرخ کردنی ها می تواند سبب آزار ساکنین شده یا حتی وسایل خانه را کثیف و روغنی کند برای همین اولین سوالی که خریداران هود آشپزخانه از فروشندگان می پرسند، این است که مکش آن چقدر است و آیا بعد از روشن کردن هود صدای زیادی ایجاد می شود یا خیر؟ اینها مهمترین دغذغه افرادی است که به دنبال خرید هود آشپزخانه هستند. عموما کیفیت این وسیله هم از روی این دو فاکتور تعیین می شود. در ادامه ما قصد داریم یک راهنمای کلی برای خرید هود اخوان ارائه دهیم. امید است این راهنما بتواند به سوالات اساسی شما در این زمینه پاسخ دهد.

 

 راهنمای خرید هود 

 

خصوصیات کلی هود آشپزخانه

قبل از اینکه وارد جزئیات این راهنما شویم، دانستن خصوصیات کلی آن خالی از لطف نخواهد بود. یکی از خصوصیات کلی هود آشپزخانه داشتن حالت های مختلف است. برخی از هود ها تا 4 حالت و برخی دیگر تا هشت حالت قابل تغییر سرعت مکش هستند. هر چقدر حالت ها و سرعت مکش بیشتر باشد کیفیت و کارایی هود بیشتر خواهد بود. البته عموما این هشت حالت در هود ها به مکش های ریزتر تقسیم شده است. یعنی مثلا حالت اول به دو حالت تقسیم شده است و کلا هود های هشت حالته و چهار حالته به لحاظ مکش چندان تفاوتی با هم نمی کنند. ویژگی دیگر هود آشپزخانه ظاهر و نوع طراحی و رنگ آنها است که در برند های مختلف ممکن است تفاوت داشته باشد. برخی از این هود ها سفید برخی دیگر مشکی و یا نقره ای هستند و انتخاب هر رنگ بستگی به دکوراسیون آشپزخانه و سلیقه مشتری خواهد داشت. شکل و شمایل هود ها هم با هم متفاوت است و برخی برند ها طراحی های زیبایی داشته اند.

  

هود آشپزخانه به صورت کلی به چند دسته تقسیم می شود؟

به طور کلی هود آشپزخانه به پنج دسته مجزا طبقه بندی می شود که شامل هود شومینه ای، مورب، جزیره، توکار و آسانسوری هستند. هر یک از این هود ها ویژگی های خاص خود را داشته و البته دارای محاسن و معایبی نیز هستند.

هود شومینه ای چه هودی است؟

هود شومینه ای شکل و شمایلی شبیه به قیف داشته و بر روی دیوار نصب می شود. این مدل هود آشپزخانه به شکل قیف برعکس هم بوده و به صورت کلی از استیل و یا ترکیبی از استیل و یا شیشه ساخته می شود. این هود ها خیلی قدیمی هستند و در حال حاضر هودهایی با طراحی های جدیدتر در آشپرخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. البته ناگفته نماند این مدل هود آشپزخانه هنوز محبوبیت خود را از دست نداده اند و در دکوراسیون های جدید هم مورد استفاده قرار می گیرند.

هود مورب به چه نوع هود آشپزخانه ای گفته می شود؟

هود آشپزخانه مورب بر روی دیوار نصب شده و از شیشه و استیل ساخته می شوند. طراحی و ساخت هود مورب به شکلی است که جذابیت بیشتری نسبت به نوع شومینه ای دارد و به نسبت جدیدتر هستند.

هود جزیره ای چه نوع هودی است؟

یک نوع هود آشپزخانه وجود دارد که به هود جزیره معروف است. این هود در واقع همان هودهای شومینه ای بوده که فقط در موضوع نصب با هم متفاوت هستند به طوریکه هود شومینه ای روی دیوار نصب می شود در حالیکه نوع جزیره روی سقف نصب می گردد. این مدل هود آشپزخانه بسیار ظاهر شیک وزیبایی دارند و در بسیاری از خانه های مدرن امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. عموما در خانه هایی که آشپزخانه خیلی بزرگ دارند و گاز را در مرکز طراحی کرده اند از این مدل مکنده استفاده می کنند تا دکوراسیون تغییر عمده داشته باشد.

هود توکار چه ویژگی هایی دارد؟

در حال حاضر و با کوچکتر شدن خانه و متعاقب آن آشپزخانه ها خیلی از کاربران تمایل دارند هود و برخی لوازم دیگر آشپزخانه مانند فر در داخل و به صورت توکار نصب گردد. این مدل هود ها داخل کابینت نصب شده و اصلا از بیرون قابل رویت نیستند و با یک درب کابینت استتار می شوند. خوبی این مدل هود آشپزخانه آن است که ترکیب کابینت ها را یکدست نگه خواهد داشت و فضای کمی هم بالای آن ایجاد می شود که می توان از آن استفاده کرد. به هر حال هود توکار هم یک مدل هود آشپزخانه است که طرفداران و علاقمندان خاص خود را دارد.

 هود آسانسوری چه ویژگی هایی دارد؟

یک مدل هود آشپزخانه دیگر هم وجود دارد که به آسانسوری معروف است. این مکنده به صورت توکار نصب شده و شبیه آسانسور عمل می کند. یعنی دکمه ای برای آن تعبیه شده است که با استفاده از این دکمه هود بالا و پایین می شود. ویژگی خاص این هود آشپزخانه نوع موتور آن است. به شکلی که موتور دستگاه در بیرون از آشپزخانه نصب شده و به همین خاطر صدای بسیاری کمی هم در هنگام کار کردن هود شنیده می شود و این ویژگی به خصوص در خانه ها کوچک بسیار اهمیت دارد.

تقسیم بندی که به آن اشاره کردیم مکنده های آشپزخانه را به لحاظ شکل ظاهری طبقه بندی می کرد اما هود آشپزخانه به لحاظ شکل ظاهری دسته بندی دیگری هم دارند که شامل هود شیشه ای، استیل و استیل- شیشه هستند. هر کدام از موارد نام برده شده هم محاسن و معایب خود را دارند.

هودها از چه اجزایی تشکیل شده اند؟

 هود آشپزخانه از هر نوع و با هر شکل و شمایلی که باشد از یکسری اجزا مشترک درست شده اند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 

فیلتر

فیلتر یکی از اجزای مهم هود آشپزخانه است. در مکنده ها فیلتر نقش جذب مواد چرب و ذرات غذایی پرتاب شده از غذا را بر عهده دارد. فیلتر هود آشپزخانه در دو نوع ذغالی و آلومینیومی ساخته می شوند. فیلتر ذغالی فیلتر هایی هستند که از کربن فعال برای جذب چربی ها استفاده می کنند و باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند تا عملکرد دستگاه کیفیت و کارایی خود را از دست ندهد. در مقابل فیلتر های آلومینیومی قابل شستشو بوده و در صورت کثیف شدن می توانید آنها را درآورده و بعد شستشو دوباره استفاده کنید برای همین طول عمر بیشتری داشته و مقرون به صرفه تر هستند.

لامپ

یکی دیگر اجزای هود آشپزخانه لامپ است. عموما لامپ ها برای بهتر دیدن شدن سطح گاز و غذا استفاده می شوند و جنبه فنی ندارند البته در برخی از هود های لوکس لامپ های تزئینی و با رنگ های مختلف هم تعبیه شده است که بیشتر جنبه زیبایی دارد.

کلید های تنظیم دور موتور

برای تنظیم دور موتور و سرعت مکش باید کلید هایی روی هود آشپزخانه تعبیه شده باشد این کلید ها می توانند لمسی و یا دکمه ای باشند. در هر صورت یکی از اجزای مهم هود بوده که حتما باید وجود داشته باشند تا امکان خاموش و روشن کرد دستگاه و تغییر دور موتور آن فراهم شود.

فن

یک جزء مهم در هود آشپزخانه فن است. با چرخش فن ذرات چربی و دود و دم موجود در غذا به داخل هود کشیده شده تا از طریق دودکش خارج شود. فن در هود آشپزخانه می تواند پلاستیکی و یا فلزی باشد. عموما فن های فلزی کیفیت و ماندگاری بیشتری دارند و در مقابل حرارت تغییر شکل نمی دهند برای همین هود آشپزخانه ای که مجهز به فن فلزی باشد قیمت بیشتری داشته و در عوض ماندگاری و کیفیت بالاتری هم دارد.

 مخزن روغن

برای جمع شدن روغن هایی که از مواد غذایی متصاعد می شود باید یک مخزن وجود داشته باشد. عموما این مخزن در زیر هود آشپزخانه تعبیه شده است که روغن ناشی از غذا در آن جمع می شود.

خرید بهترین هود

چه نکاتی را در هنگام خرید هود آشپزخانه باید مد نظر داشته باشید؟

برای اینکه یک خرید موفق و مطلوب داشته باشید باید در هنگام خرید به یکسری نکات توجه کنید.

1-    اول اینکه به میزان صدایی که دستگاه تولید می کند، توجه کنید. برای تست کردن این موضوع هود را روی دور یک و دو و سه و چهار روشن نمایید تا میزان صدای تولید شده در هر دور را بشنوید. هر چقدر صدای تولید شده در دور چهار کمتر باشد هود آشپزخانه از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود و در هنگام استفاده آلودگی صوتی ایجاد نمی کند.

2-    نکته دیگر که باید در هنگام خرید هود آشپزخانه به آن توجه داشته باشید، جنس فن است. جنس فن را فلزی انتخاب کنید تا در اثرحرارت و استفاده زیاد تغییر شکل نداده و دفرمه نشود. ضمن آنکه فن های پلاستیکی بعد از مدتی استفاده سر و صدای زیادی را ایجاد خواهند کرد.

3-    اگر تمایل دارید که هود هوشمند بوده و بتواند با استفاده از سنسور وجود دود و هوای نامطلوب را تشخیص دهد و به کار بیفتد نوع سنسوردار آن را انتخاب کنید تا این قابلیت در آن تعبیه شده باشد. این نوع هود آشپزخانه با استفاده از سنسوری که در آن وجود دارد به محض اینکه دود و یا شعله ای از غذا خارج شود به کار افتاده و شروع به مکش می کند.

4-    یک نکته مهم در خرید هود آشپزخانه تناسب مکش آن با فضای آشپزخانه است. هر چقدر مکش هود بیشتر باشد صدایی که تولید می کند هم بیشتر خواهد بود. بنابراین برای آشپزخانه های کوچک نیاز به هود با مکش خیلی زیاد نیست و فقط آرامش شما را بهم می زند. 

5-    همانطور که در مطالب بالا هم به تفصیل اشاره کردیم موضع مهم در مورد هود آشپزخانه صدای آن است. یکی از چیزهایی که در صدای مکنده تاثیر مستقیم دارد تطابق خروجی دستگاه با خروجی آشپزخانه می باشد. عموما قطر خروجی هودهای آشپزخانه بین 12 تا 15 سانتی متر در نظر گرفته می شود در حالیکه قطر خروجی آشپزخانه ها در ایران بین 8 و 10 و 12  متغیر بوده و اگر شما هودی را انتخاب کنید که خروجی آن 15 باشد و خروجی آشپزخانه 10 باشد این مسئله باعث تولید صدای بسیار بالا خواهد شد. بنابراین حتما در هنگام خرید هود آشپزخانه قطر خروجی آن را متناسب با خروجی آشپزخانه در نظر بگیرید تا بعدا در اثر صدای زیاد مجبور به تغییر خروجی هود و یا آشپزخانه نگردید.

  

بهترین برندهای تولید کننده هود آشپزخانه

در ایران و بسیاری از کشورهای جهان کمپانی های زیادی اقدام به طراحی و تولید هود آشپزخانه کرده اند. در ایران برند هایی نظیر اخوان، استیل البرز، کن، بیمکث و مس توانسته اند نام و شهرت خاصی در این مورد کسب کنند و برندهای خارجی هم مانند بوش، آریستون، شولتز، لتو، لامیزا، زنگما، میکس، ویرپول، تکا، دکا، الیکا، شف و سامسونگ صاحب نام و نشانی در ایران و در بازارهای جهانی هستند. اگر بخواهید قیمت هر کدام از این برند ها را بدانید قطعا برند های خارجی قیمت بیشتری نسبت به برند های داخلی دارند. یک نکته دیگر در مورد برند های سازنده هود آشپزخانه مدل های متنوع آنها است که این امکان را به خریداران می دهد که مدل و نوع مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایند و مثلا برند بوش انواع مختلفی از هود آشپزخانه را طراحی و تولید کرده است که دارای فیلتر قابل شستشو بوده و برای نصب زیر کابینت هم مناسب هستند. ضمن آنکه ابعاد آنها هم استاندارد و تقربیا برای هر آشپزخانه ای قابل استفاده است. هود آشپزخانه بوش جزء برند های معتبر و پر طرفدار محسوب می شود یا اینکه هود آشپزخانه آریستون دارای تکنولوژی حذف بو بوده و دارای فیلتر آلومینیوم و چربی گیر است. از محسنات هود آریستون که قابل چشم پوشی نیست صدای بسیار پایین آن است.

 

 

 

همه آنچه که در مورد هود آشپزخانه اشاره شد در واقع یک راهنمایی کلی برای افرادی بود که قصد خرید مکنده آشپزخانه دارند. توجه به این نکات کمک می کند انتخاب بهتری داشته و با توجه به پولی که می توانند، هزینه کنند، بهترین برند با بالاترین کیفیت را خریداری نمایند. یک تفاوت مهمی که بین برند های ایرانی و خارجی وجود دارد، صدای هود آشپزخانه است. بیشتر برند های خارجی توانسته اند به تکنولوژی کاهش و یا بی صدا کردن هود آشپزخانه دست پیدا کنند اما در برند های ایرانی هنوز این مشکل دیده شده و با روشن کردن هود و با بالا بردن دور موتور آن صدای زیادی ایجاد می شود که اگر نسبت به صدا حساس هستید، بهتر است در بین برند های خارجی مانند بوش یا آریستون و برخی دیگر یک مورد را انتخاب و خرید نمایید.