برخی لوازم در آشپزخانه واقعا جزء لاینفک هستند و بدون آنها در دنیای امروز اصلا آشپزخانه مفهوم واقعی خودش را از دست می دهد. یکی از این ابزارها سینک ظرفشویی است که البته خیلی سال نیست که به لوازم ضروری آشپزخانه تبدیل شده است اما در همین مدت هم تصور آشپزخانه بدون سینک تقریبا غیر ممکن خواهد بود. سینک ظرفشویی علاوه بر اینکه یک ابزار ضروری محسوب می شود می تواند در دکوراسیون و جذابیت فضای آشپزخانه هم موثر باشد البته اگر انتخاب درستی داشته باشید. در این مطلب ما قصد داریم انواع سینک ظرفشویی و راهنمای خرید آن را برای شما شرح دهیم. پس اگر به زودی و یا در آینده قصد خرید این وسیله را دارید با ما همراه باشید.

راهنمای خرید سینک ظرفشویی

برخی لوازم در آشپزخانه واقعا جزء لاینفک هستند و بدون آنها در دنیای امروز اصلا آشپزخانه مفهوم واقعی خودش را از دست می دهد. یکی از این ابزارها سینک ظرفشویی است که البته خیلی سال نیست که به لوازم ضروری آشپزخانه تبدیل شده است اما در همین مدت هم تصور آشپزخانه بدون سینک تقریبا غیر ممکن خواهد بود. سینک ظرفشویی علاوه بر اینکه یک ابزار ضروری محسوب می شود می تواند در دکوراسیون و جذابیت فضای آشپزخانه هم موثر باشد البته اگر انتخاب درستی داشته باشید. در این مطلب ما قصد داریم انواع سینک ظرفشویی و راهنمای خرید سینک اخوان آن را برای شما شرح دهیم. پس اگر به زودی و یا در آینده قصد خرید این وسیله را دارید با ما همراه باشید.

 

 خرید سینک ظرفشویی

 

تاریخچه سینک ظرفشویی

اینکه واقعا از چه زمانی از سینک ظرفشویی به عنوان ابزاری برای راحت تر شدن شستن ظرف ها استفاده شده است، معلوم نیست اما اگر به خرابه های تاریخی و باستانی سر بزنید قطعا در مطبخ های آنها جایی را برای شستن ظرف ها دیده اید که ارتفاعی بیشتر از سطح داشته اند و شبیه یک لگن ساخته شده و ظرف ها را برای شستن در آنها قرار می داده اند. به مرور زمان این فضا تغییرات عمده ای داشته و مدرن تر و زیباتر شده است تا اینکه به سینک های امروزی رسیده ایم. در هر صورت اینکه از چه زمانی این ابزار به وسایل آشپزخانه اضافه شد چندان مهم نیست بلکه ضرورت وجود آن بیشتر اهمیت دارد.

انواع سینک ظرفشویی

خیلی از کمپانی ها و شرکت هایی که در کار طراحی و ساخت سینک ظرفشویی هستند آن را در مدل های مختلف و با جنس ها متنوعی ساخته و روانه بازار کرده اند. به طور کلی سینک ظرفشویی در انواع استیل، گرانیت، شیشه ای، سرامیکی و سنگی در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها محاسن و معایب خود را داشته و می توانید بر حسب نوع دکوراسیون آشپزخانه و علاقه خود یکی از آنها را انتخاب و نصب نمایید.

 

سینک ظرفشویی استیل

این نوع سینک ظرفشویی از استیلی ساخته می شود که فاقد آلیاژ است. در واقع بدون آلیاژ بودن استیل کمک می کند سینک زنگ نزند و رنگ آن به مرور زمان تغییر نکند. استیل هایی که برای ساخت سینک ظرفشویی استیل استفاده می شود در دو نوع مات و براق هستند که البته نوع براق آن بهتر بوده و راحت تر هم تمیز می شوند. برای ساخت سینک ظرفشویی استیل از ورق های استیلی که ضخامت 16 تا 18 میلی متر دارند، استفاده می کنند البته گاهی ضخامت از این مقدار بیشتر گرفته می شود و استیل آنها هم ممکن است، ساده یا آچدار باشد. نوع آجدار در بازار طرفداران کمتری دارد به دلیل اینکه هنگام شستن و تمیز کردن آن با مشکل بیشتری روبرو خواهید بود و کثیفی ممکن است در بین آجها جمع شده و نظافت سینک را سخت کند. با همه این احوالات سینک طرفشویی استیل در بازار بیشترین طرفدار را داشته و از بهترین انواع سینک می باشد و بیشترین فروش را دارد و علت آن هم راحتی نصب و استفاده از آن است و البته قیمت مناسب تری هم به نسب بقیه سینک ها دارد.

 

 راهنمای خرید سینک 

 

سینک ظرفشویی گرانیتی

این نوع سینک ظرفشویی جدید تر بوده و در انواع رنگ ها و مدل های مختلف طراحی و ساخته می شود. اگر علاقه دارید سینک گرانیتی داشته باشید، می توانید در بین رنگ های مشکی، قهوه ای، دودی، کرم و بژ یکی را بر حسب علاقه خود انتخاب و نصب کنید. این نوع سینک ظرفشویی به کورین هم معروف است. در خانه هایی که دکوراسیون آشپزخانه آنها خاص است و ترجیح می دهند نوع متفاوتی از سینک را هم داشته باشند استفاده از سینک ظرفشویی گرانیتی چندان خالی از لطف نبوده و جلوه ای متفاوت به فضا می دهد البته باید توجه داشته باشید رنگ سینک باید با فضا و رنگ آمیزی آشپزخانه و وسایل آن همخوانی داشته باشد.

سینک ظرفشویی شیشه ای

این مدل سینک ظرفشویی هم نوع متفاوتی از سینک بوده که از شیشه سکوریت نشکن ساخته می شود و البته لگن آن را از استیل می سازند. افرادی که به مدل های خاص سینک علاقه دارند، می توانند این مدل را انتخاب کنند. البته استفاده از یک چنین سینکی باید با کمی دقت و ظرافت انجام شود تا هارمونی و زیبایی آشپزخانه را بهم نزند.

سینک ظرفشویی سرامیکی

 این مدل سینک ظرفشویی از سرامیک ساخته شده و رنگ روشنی دارد و برای خانه ها و آشپزخانه هایی مناسب است که با ترکیب رنگی روشن سازگار باشند. سرامیک این مدل سینک نشکن است و تمیز کردن آن هم چندان سخت نخواهد بود.

  

سینک ظرفشویی سنگی

ساخت این مدل سینک ها با استفاده از سنگ های طبیعی انجام می شود افرادی که به استفاده از سنگ های طبیعی در دکوراسیون خانه شان علاقه دارند، می توانند از این نوع سینک استفاده کنند. سنگ مورد استفاده در این مدل سینک کوارتز است که البته جلوه و زیبایی خاصی را برای فضای آشپزخانه به ارمغان می آورد.

   

مزایا و معایب استفاده از انواع سینک ظرفشویی

در سطور بالا در مورد انواع سینک و جنس آنها صحبت کردیم. شاید در ذهن شما این سوال مطرح شده باشد خب بلاخره کدام سینک بهتر است و کدامیک را باید بخرم. در ادامه در خصوص مزایا و معایب انواع سینک بیشتر توضیح می دهیم تا شما بتوانید تا حدودی جواب این سوالتان را پیدا کنید.

مزایای استفاده از انواع سینک ظرفشویی چیست؟

اگر به استفاده از سینک گرانیتی علاقه دارید، بهتر است، بدانید این نوع سینک ها دچار خط و خش نشده و رسوبات ته سینک جمع نخواهد شد. در نتیجه شستن و نظافت کردن آنها هم به راحتی صورت می گیرد. در مقابل سینک هایی که از استیل ساخته می شوند رسوبات ته سینک جمع شده و تمیز کردن آن هم کمی مشکل تر خواهد بود البته سینک های استیل نوع ضد خش هم دارند. سینک ظرفشویی که از سرامیک ساخته شده است در برابر ضربه و خط و خش مقاوم بوده و نظافت آنها هم به راحتی صورت می گیرد و در نهایت سینک هایی که از گرانیت ساخته شده اند مقاومت خوبی در برابر ضربه دارند. پس تا اینجا یک نتیجه کلی می توانیم، بگیریم اینکه سینک های استیل ضد خش بوده ولی رسوبات ته آنها جمع می شود و نوع گرانیتی علاوه بر اینکه رسوبات در ته آن جمع نمی شوند خط و خش هم بر نمی دارند.

  

معایب استفاده از انواع سینک ظرفشویی چیست؟

هر کدام از انواع سینک هایی که نام بردیم قطعا معایبی هم دارند که دانستن آنها به شما کمک می کند در هنگام خرید انتخاب بهتری داشته باشید. مثلا سینک هایی که از جنس گرانیت ساخته شده اند با اینکه ضد ضربه هستند ولی احتمال شکسته شدن و یا لب پر شدن بخش هایی از آن وجود دارد که این گزینه خرید آن را با کمی شک و تردید همراه می کند مگر برای تعویض آن بعد از بروز ترک یا شکستگی مشکلی نداشته باشید یا اینکه انواع گرانیتی که از مواد اکریلیک ساخته شده اند مقاومت کمتری در برابر ضربه دارند و شکستن آنها محتمل است. در مقابل سینک هایی که از سنگ و یا گرانیت ساخته شده اند، ممکن است دچار خراش شده که البته انواع گرانیتی خراش های کمتری بر می دارند. در مجموع اگر قصد خرید سینک ظرفشویی را دارید و قیمت چندان برایتان اهمیت ندارد نوع سنگی مدل های جدیدتری هستند که می توانید انتخاب کنید و اگر بعد از مدتی از آن دلزده شدید و سینک مقاوم تری را خواستید استیل های ضد زنگ در سینک ظرفشویی بهترین انتخاب خواهند بود.

  

 بهترین سینک ظرفشویی 

چه نکاتی در هنگام خرید سینک ظرفشویی مهم است؟

1-    اولین چیزی که در هنگام خرید سینک ظرفشویی باید به آن توجه کنید، مسئله قیمت است. اگر برای هزینه کردن محدودیت دارید نوع استیل هم از دوام بهتری برخوردار است و هم اینکه قیمت های مناسب تری دارند و مدل ها و برند های متفاوتی هم از آن در بازار وجود دارد که می توانید انتخاب کنید. سینک ظرفشویی استیل محبوب ترین مدل در بازار بوده که در بیشتر خانه ها و ادارات و حتی هتل ها و محل های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

2-    مسئله دیگر که هنگام خرید و نصب سینک ظرفشویی باید به آن توجه داشته باشید نوع توکار و رو کار بودن آن است که نوع توکار آن باید لبه آن زیر کابینت قرار بگیرد تا هم جلوه بهتری داشته باشد و هم از نفوذ آب جلوگیری به عمل آورد. عموما سینک ها در خانه های امروزی به صورت توکار نصب می شود چون هم زیباتر  و هم برای خانه ها مناسب تر است.

 3-    یک نکته مهم در انتخاب سینک ابعاد آن است. ابعاد یعنی طول و عمق آن که باید متناسب با فضای در نظر گرفته شده برای آن باشد و اینکه سینک دو قلو نیاز دارید یا تک که این موضوع سلیقه ای بوده و نوع دو قلو آن فضای بیشتری در اختیار شما برای شستن ظرف ها قرار می دهد.

4-    برخی سینک هایی که در بازار وجود دارند فاقد سینی هستند. سینی در سینک ظرفشویی اهمیت زیادی داشته و کاربرد های زیادی می تواند برای شما داشته باشد. پس حتما به این نکته هنگام خرید توجه کنید.

5-    طرح ها و شکل های مختلفی در حال حاضز برای سینک ظرفشویی طراحی شده است که انواع آن شامل مستطیلی، مربعی، دایره هستند و شما می توانید بر حسب دکوراسیون آشپزخانه و سلیقه خودتان یکی از این مدل را انتخاب و نصب کنید. عموما در خانه از نوع مستطیلی استفاده می کنند اما دایره و مربع هم جذابیت خاص خود را داشته و جلوه متفاوت به آشپزخانه می دهد.

 

 انواع سینک ظرفشویی

 

انواع برندهای سینک ظرفشویی

شرکت ها و کمپانی های زیادی اقدام به طراحی و تولید سینک کرده اند که برخی از آنها توانسته اند به کیفیت و محبوبیت خوبی در بازار دست پیدا کنند. از بین این برند ها می توان به استیل البرز، اخوان، کن، ایلیا استیل، بیمکث، لتو، ترامونتینا و تی اند دی اشاره کرد. همه برند های نام برده شده برندهای خوب و معتبری در بازار هستند و کیفیت سینک هایی که تولید کرده اند قابل قبول است البته قیمت برند های خارجی قطعا گران تر است و اما برند های داخلی هم در این سال ها توانسته اند با برند های خوب خارجی رقابت کرده و در عین حال قیمت های معقول تری هم داشته باشند. پس اگر برایتان کیفیت مهم است، برند های ایرانی نمونه های خوب و قابل پیشنهادی دارند که می توانید خریداری نمایید. 

  

چطور متوجه شویم که سینک ظرفشویی با کیفیت است؟

برای اینکه متوجه شوید یک سینک از چه کیفیتی برخوردار است توجه به سه نکته به شما کمک خواهد کرد. اولین نکته ای که باید مد نظر قرار داشته باشید، عمق لگن سینک است. لگن هایی که برای سینک ساخته می شود عمق های متفاوتی دارند. این عمق ها از 14 سانتی متر شروع شده و می تواند 18 یا 20 و یا 22 سانتی متر هم باشد. هر چقدر که عمق لگن بیشتر باشد کاربردی تر بوده و کیفیت بهتری هم خواهد داشت و ظرف شستن هم در آن راحت تر خواهد بود. سینک هایی که قطعات تفکیک شده بیشتری دارند هم به لحاظ کارکرد بهتر بوده و دست شما را برای استفاده بهینه باز می گذارند. نکته بعدی که کیفیت سینک را نشان می دهد، ضخامت ورقه استفاده شده در آن است. این ضخامت می تواند بین  شش دهم و هشت دهم و یک و ½ متغیر باشد. هر چقدر ضخامت ورقه استفاده شده در آن بیشتر باشد کیفیت سینک ظرفشویی هم بیشتر خواهد بود و ماندگاری بیشتری هم خواهد داشت. در نهایت برای خرید یک سینک ظرفشویی خوب توجه به نوع استیل هم مهم است. اینکه ساده باشد و یا آجدار. عموما سینک هایی که آجدار هستند کیفیت زیادی نداشته و تمیز کردن آنها مشکل است.

 

 سینک ظرفشویی با کیفیت

 

در پایان این مطلب ذکر یک نکته خالی از لطف نخواهد بود برای نصب سینک ظرفشویی حتما از مواد خوب استفاده کنید تا آب به کابینت ها نفوذ نکند و باعث پوسیدگی آنها نگردد. در واقع نوع نصب و موادی که برای نصب استفاده می شود قطعا در زیبایی سینک ظرفشویی موثر خواهد بود. در ضمن برخی سینک های مدرن هم هستند که دکمه اتومات برای خارج کردن آب دارند یا برخی هم هستند که جایی برای مایع ظرفشویی در آنها تعبیه شده است که می توانید این مدل ها را هم انتخاب کنید.